Triky a pověry množitelů psů bez PP aneb

Jak oblafnout budoucího majitele...


1. Tihle pejskové nedostali papíry, protože byli nadpočetní.

Počet štěňat ve vrhu není nikde nikdy stanoven, a proto nezáleží, kolik jich ve vrhu je. Ať je jedno nebo se jich narodí 10, všechna musejí dostat průkaz původu za předpokladu, že byly splněny všechny podmínky pro jeho vydání. Proces vydávání průkazu původu není složitý, i když je kolem toho hodně papírování. Mezi základní kritéra pro splnění podmínek však je chovná fena, chovný pes a oficiální chovatelská
stanice.


2. Nabízím čistokrevná štěňata bez PP po rodičích s PP.

Když už má někdo chovné psy a feny, proč by si nedal práci s tím, aby i štěňata měla své průkazy původu? Pravděpodobnější je případ, kdy jeden z rodičů štěňat nebyl uchovněn z důvodu nějaké zdravotní nebo exteriérové vady. Jak závažná tato vada byla, se může budoucí majitel štěněte bez PP pouze dohadovat. Je pak otázkou, zda se mu levnější štěně bez PP mnohonásobně neprodraží návštěvami veterináře. Navíc Vám v tomto případě nikdy nikdo nedá průkaz původu k nahlédnutí. Je tedy možné, že ani neexistuje. Kde vzít jistotu, že mezi předky Vámi vytouženého štěněte nebyl také příslušník jiného plemene? Chovatel bišonků své plemeno dobře zná a potvrdí Vám, že tzv. "čistokrevní bišonci bez PP", jsou směsí různých plemen bílých psů - např. boloňský psík, maltézský psík, cottonek, bílý pudl. Každé z těchto plemen má jinou strukturu srsti a hlavně povahové rysy. Chcete-li bišonka se vším všudy, nutně potřebujete PP, bez ohledu na to, že nikdy nechcete chodit na psí výstavy.


3. Jestli chcete pejska jen na mazlení, tak si vezměte tady toho bez PP. Psi s PP jsou jen na výstavy.

Průkaz původu je jako rodný list u člověka a není jen proto, aby pes mohl na výstavy. Je to pro Vás jediný možný důkaz, že pes odpovídá standardu daného plemene a jeho rodiče prošli bonitací, která uzná psa chovným pouze v případě, že exteriérově, ale i povahově a zdravotně odpovídá. Navíc v průkazu původu naleznete název chovatelské stanice, jméno chovatele, číslo záznamu v plemenné knize, výšku a délku předků, případně jejich výstavní ocenění. Chodit na výstavy Vás nikdy nikdo nemůže nutit, nestane-li se to Vaším koníčkem.


4. Štěňátko je trochu špinavé a kulhá, ale to se srovná, protože bylo právě venku a asi se uhodilo.

Pokud si nechcete přidělat problémy nejen citové, ale i finanční, tak takovému štěněti se vyhněte obloukem i kdyby bylo seberoztomilejší. Nikdy nevíte co se za tím skrývá. Slušný chovatel prodává štěňata ve výborné kondici, řádně ošetřena a zkontrolována veterinářem a o případných problémech bude zájemce v plném rozsahu informován a tyto informace budou zaneseny i do kupní smlouvy.


5. Nemám čas fenu uchovnit, a proto jsou štěňátka bez PP.

Tato věta je velmi zavádějící. Uchovnit fenu není tak složitá procedura, jak se Vám snaží namluvit. Strávit jeden den na výstavě a nechat si ji posoudit není žádná větší práce. Toto ocenění je totiž důležité pro to, aby byla fena uchovněna a pokud tomu tak není, pak musí být někde důvod, nemyslíte? Vydá-li vyšší částku za pořízení feny s PP, proč by sám též nechtěl odchovávat štěňata s PP? A jsme zpátky obloukem na začátku: Buď fena nebyla uchovněna z vážný zdravotních, exteriérových nebo povahových důvodů nebo je to (a to velmi často) lež, a tato fena PP nikdy neměla.


6. Nabízíme nádherná štěňátka bez PP, vhodná na chov.

Pokud toto uslyšíte - utíkejte rychle pryč. Pes, který nemá průkaz původu, NIKDY nebude připuštěn legálně do chovu.


7. Na přání lze požádat veterináře o vystavení PP dodatečně

Naprostý nesmysl! Proces vystavení průkazu původu začíná ještě před krytím, kdy je nutné vystavit Krycí list. Průkaz původu vystavuje Českomoravská kynologická unie, nikoli veterinář - ten k plemenné knize nemá žádný přístup. Množitelé se Vám mnohdy mohou snažit namluvit, že "papíry" jsou vlastně jen očkovacím průkazem.


8. Štěňátko Vám přivezeme kamkoli si budete přát.

Proč asi? Většinou takovýto samozvaný "chovatel" nechce, abyste viděli podmínky, v jakých štěně odchoval. Nepoznáte prostředí, matku, nic...Nelze se pak divit, že ještě tentýž večer po dovezení štěňátka domů, vyzvrátí hromadu živých parazitů, má průjem apod. Štěňátko, o jehož původu vůbec nic nevíte, může být psychicky poznamenané a připraví Vám mnoho trápení. Nevíte dokonce ani to, že je při odběru staré tak, jak říká tento člověk. Mnohdy odstavují tito "chovatelé" štěňata 4-5 týdenní, jen aby s nimi neměli náklady na krmení, očkování, odčervení a práci s péčí o ně. Takové štěně se nemohlo stačit v tomto důležitém věku naučit spoustu důležitých věcí od své matky. Předčasně odebrané štěně od matky bývá velmi často nadměrně bojácné, z čehož často plyne i strachová agrese. Štěňátko přebírá mnoho vzorců chování od své matky, případně dalších psů ve smečce. Pokud matku neuvidíte, nemůžete si být jisti ani tím, co vyroste z Vašeho miminka. Nejen že se nemusí podobat svému plemeni, ale nemusí být ani správným parťákem rodiny do nepohody...Závěrem:

Něco jako "čistokrevný bez PP" neexistuje, neboť lidé velmi často nepoznávají plemena psů, a tak chtějí-li nakrýt svoji fenku, požádají sousedovic Alíka, protože je taky bílý, nemusejí cestovat nikam daleko a připadá jim jako bišonek. Má osobní zkušenost říká, že bišonek bez PP nikdy není jen bišonek. Většinou mají majitelé velmi pokřivenou představu, jak má správný bišon vypadat.

Pejsek bez PP je VŽDY JEN KŘÍŽENCEM!!! O opaku vás stejně nikdo přesvědčit nemůže. I kříženci jsou pejsci, kteří si zaslouží svého láskyplného majitele a dají mnoho lásky, ale prostě je nikdo nemůže označovat za jakékoli plemeno. Je třeba se zamyslet nad tím, proč si jsou oblíbení Yorkšíři vzájemně tak málo podobní, když oficiálně existuje jen jeden druh Yorkshire teriéra. Totéž čivavy a brzy se to stane i bišonkům. :( V neposlední řadě je důvodem pro NEpořizování pejska bez PP to, že nezodpovědní lidé produkují mraky takových štěňátek, prodají je a více se o jejich osud nestarají. Útulky jsou plné psů bez PP, papírový se tam v podstatě nevyskytuje.