Co je to PP

 

 

PP, tedy průkaz původu, je doklad potvrzující plemeno a vlastnosti zvířete. Je vystaven zvířeti na platném formuláři uznaném patřičnou chovatelskou asociací. V České republice je touto oficiální organizací Českomoravská kynologická unie (ČMKU), která je zastřešená mezinárodní organizací FCI, sídlící v Belgii. Průkaz původu obsahuje rodokmen zvířete a identifikační údaje o něm, výpis zpravidla 4 generací předků a přílohu, v níž jsou uvedeny výsledky výstav, závodů, zkoušek, svodů, bonitací a také zdravotních vyšetření.  Zjednodušeně je to list papíru, který získáte při koupi štěněte z mezinárodně uznané chovatelské stanice, ve kterém je uvedeno plemeno psa, jméno psa a chovatelské stanice a výpis jeho předků - tedy rodičů, prarodičů a tak dále. Každé štěňátko, které se narodí v chovatelské stanici, získá takovýto doklad. Druhá strana, kam se zapisují výsledky výstav, zkoušek atd. slouží pouze pro ty, kteří chtějí pejska uchovnit, a tak s ním jezdí po výstavách a jiných akcích.

 

Dávejte si pozor, pokud se vám někdo snaží namluvit, že štěňátko je po rodičích s PP, ale samo z jakéhokoliv důvodu tento doklad nemá. V dnešní době každé štěně z chovatelské stanice a z uznaného spojení získá svůj průkaz původu, i kdyby samo bylo prodáváno na mazlíčka, protože má chybějící zoubek, nebo jinou vadu vyřazující z chovu, i kdyby bylo dvacáté z vrhu. Přece i takové štěně může dostat svůj výpis předků, proč by také ne? Vždyť je to jakýsi rodný list. Štěně s vyřazující vadou ovšem nikdy nebude zbonitováno s výsledkem "chovný" a tudíž nebude moci mít potomky s průkazem původu. Jedná se o ochranu kvality plemene, aby nekvalitní jedinci nemohli být pokračovatelé svého plemene.

 

Průkaz původu je tedy jakýmsi rodným listem štěněte. Dokládá, že štěně patří k deklarovanému plemeni a jeho předkové jsou výhradně zdraví příslušníci téhož plemene.