Krmení

My krmíme přirozenou stravou, tzv. BARF. To znamená syrovým masem, vnitřnostmi, kostmi, zeleninou a ovocem. Obiloviny přidáváme jen velmi výjimečně - např. ovesné vločky k játrům, eventuálně rýži.

 

Zkušenosti s tímto způsobem krmení máme skvělé - psi netrpí žádnými průjmy ani jinými zažívacími problémy. Stravu přijímají s nadšením, jsou velmi dobře osvalení, osrstění a mají spoustu energie. Zkrátka celkově prospívají velmi dobře. Výhodou je, že přesně víme, čím jsou naše zvířátka krmena. U granulí si tím nemůžeme být nikdy jistí. Můžeme pouze slepě důvěřovat výrobci, že obsahují deklarované složky na obalu. Přesto granule ani vzhledem ani vůní nepřipomínají maso. Není divu, že mnoho majitelů, kteří krmí granulemi, hledají stále nové a nové značky, které by jejich psům "sedly" a byli ochotni je vůbec jíst. Psi byli v minulosti vždy krmeni masem, neboť granule jsou fenoménem posledních cca 20 let. Nepamatuji si, že by dříve bylo tolik psích alergiků a tolik jiných závažných chorob (např. rakoviny). Sama si nedovedu představit, že se stravuji výhradně "amarouny". Absolutně není pravda, že psi jsou při krmení BARFem ohroženi vnitřními parazity. V pravidelných intervalech necháváme testovat stolici psů na přítomnost parazitů (tzv. koprologie) a dosud nikdy nebyli žádní paraziti přítomni.


Krmení BARF je jen nepatrně časově náročnější, než pouhé nasypání granulí do misky. Je ovšem nutné více přemýšlet nad tím, co do misky dáme. Není nic náročného si zvyknout. Vysoké nároky jsou pouze na prostor v mrazáku. Bonusem je cenová dostupnost, vychází levněji, než kvalitní granule.


Pes by měl dostávat v přiměřeném poměru svalovinu, vnitřnosti, kosti (výhradně syrové, tepelně neupravené!!!), zeleninu a ovoce. Přikládám odkaz na stránky velké propagátorky BARFu u nás, autorky knihy o krmení BARF, Kateřinu Novosádovou. Zde jsem sama čerpala potřebné informace. Zakoupení knihy velmi doporučuji.


odkaz na stránky CHS Manwë zde


Doporučuji nalézt si svého oblíbeného dodavatele, který přiveze zmražené maso až do domu. My využíváme služeb Masožravci.cz. Je ovšem mnoho podobných dodavatelů, stačí jen hledat na internetu.


U nás jsou BARFem krmena i štěňátka, která se začínají přikrmovat, až postupně odstavovat. Tady ovšem děláme kompromis - BARF dostávají ráno a večer, přes den mají k dispozici granule. Takto to děláme ze dvou důvodů. Za prvé není možné nechat syrové maso v misce celý den v době, kdy jsme v zaměstnání. A za druhé, je potřeba štěňátka zvyknout i na granule, aby je byli ochotni přijímat i u nových majitelů, které by se nám nepodařilo přesvědčit o přednostech BARFu. Zatím jsme v tomto ovšem velmi úspěšní a štěňátka jsou v nových domovech krmena převážně přirozeně.


Granule využíváme výhradně bezobilné, například Taste of the wild nebo Orijen.


Na cestách, kde není možné udržovat v chladu (nebo mrazu) syrové maso, krmíme buď konzervami Max, Taste of the wild nebo Gran Carno. Výjimečně i granulemi.